Pełna księgowość — rozliczać samemu czy zlecić specjalistom?
- On 20 kwietnia 2020 /
- By tewaimpex /
- In Porady
Przedsiębiorcy, którzy mają pełną księgowość zastanawiają się, czy prowadzić ją samodzielnie czy zlecić firmie zewnętrznej. W wielu przypadkach wybór ostatecznie pada jednak na biuro rachunkowe. Takie rozwiązanie zdaje się mieć wiele zalet — dokładność, poprawność, terminowość to tylko niektóre z nich. Dowiedz się więcej na temat outsourcingu usług księgowych.
Obecnie w Polsce obowiązują przepisy dotyczące tego, jakie firmy muszą prowadzić pełną księgowość. Ten wymóg tyczy się spółek handlowych i cywilnych, a także innych podmiotów, jeśli osiągnęły one dochody netto za poprzedni rok wynoszące więcej niż 1 200 000 Euro. Wszyscy tacy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia, jakie daje biuro rachunkowe.
Jak wybrać biuro rachunkowe?
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobre biuro rachunkowe najlepiej sięgnij do opinii i rekomendacji, jakimi może pochwalić się dana firma. Niektóre z nich mają wąskie specjalizacje, dlatego świetnie znają tajniki oraz wymagania konkretnych branż. Inne proponują usługi księgowe kompleksowe, tym samym odciążając Cię również z obowiązków podatkowych, kadrowych czy płacowych. Na pewno wskazówką dla szukających dobrego biura księgowego jest rok, w którym działalność powstała — im dłużej jest na rynku tym większa szansa na to, że ma stałych, zadowolonych klientów. Do ich grona na pewno warto dołączyć.
Pełna księgowość — zakres usług
W przypadku pełnej księgowości obowiązków wobec fiskusa jest sporo, a wszystkie muszą być realizowane rzetelnie i terminowo. Jakiekolwiek zaniedbania mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, spośród których dla przedsiębiorców najbardziej uciążliwe są kary finansowe.
W przypadku współpracy z biurem księgowym ryzyko błędów czy opóźnień w rozliczeniu jest znikome, ponieważ działa ono zgodnie z polską ustawą o rachunkowości. Możesz powierzyć mu:
- opracowywanie zasad polityki rachunkowości,
- opracowywanie i wdrażanie planu kont,
- kontrolowanie dowodów księgowych,
- sporządzanie sprawozdań NBP, GUS,
- prowadzenie ewidencji,
- dekretację dokumentów,
- prowadzenie ewidencji środków trwałych i niematerialnych,
- monitorowanie zobowiązań kontrahentów,
- analizowanie dochodów,
- opracowywanie zasad obiegu dokumentów.
Usługi księgowe to również doradztwo podatkowe, a bardzo często także prowadzanie działu kadr i płac. Zakres czynności, z których korzystasz zazwyczaj możesz elastycznie dopasować do swoich potrzeb oraz budżetu.
Usługi księgowe — samemu czy z firmą?
Mając na uwadze wszystkie argumenty, warto jest rozważyć współpracę z biurem rachunkowym. Pozostaje jeszcze kwestia ceny za tego typu usługi księgowe. Okazuje się, że finalny koszt może być niższy niż w przypadku tworzenia i utrzymywania działu kadrowego w firmie. Na pewno przedsiębiorca pozbywa się dużego obciążenia, jakim jest ciążący na nim obowiązek śledzenia, interpretowania i wdrażania zmian w prawie podatkowym. W ten sposób oszczędzasz więc nie tylko pieniądze, ale też czas i nerwy.
0 Comments