Pełna księgowość – koszmar przedsiębiorcy?
- On 20 kwietnia 2020 /
- By tewaimpex /
- In Porady
Pełna księgowość to forma rozliczania się z fiskusem, do której zobowiązane są określone podmioty gospodarcze. Na czym polega prowadzenie księgi rachunkowej? Kto musi ją prowadzić? Czy pełna księgowość jest rzeczywiście taka straszna? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących rejestrowania przychodów i rozchodów znajdziemy w poniższym artykule.
Pełna księgowość – garść informacji na dobry początek…
Pełna księgowość to działanie księgowo-rachunkowe charakteryzujące się większą, niż w przypadku prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów złożonością. Podczas gdy usługi księgowe świadczone w ramach obsługi ksiąg przychodów i rozchodów obejmują tylko i wyłącznie przychody i rozchody niezbędne do rozliczenia podatku dochodowego, prowadzenie pełnej księgowości polega na ewidencjonowaniu wszystkich ruchów finansowych wykonywanych przez dany podmiot gospodarczy. To sprawia, że na księgi rachunkowe w pełnej księgowości składa się wiele dokumentów, takich jak m.in.:
- dzienniki,
- konta księgi głównej, a właściwie wyciągi z tych kont,
- wyciągi z kont ksiąg pomocniczych,
- wykazy składników aktywów i pasywów,
- zestawienia obrotów i sald dla wszystkich rodzajów prowadzonych ksiąg.
Prowadzenie pełnej księgowości wymaga utworzenia szeregu kont księgowych, zarówno syntetycznych, jak i analitycznych. To dzięki nim biuro rachunkowe ma pełną kontrolę nad wszystkimi zdarzeniami w księgach.
Pełna księgowość jest niezwykle wymagająca i czasochłonna, dlatego coraz więcej podmiotów gospodarczych zobowiązanych do rozliczania się z fiskusem w oparciu o pełną księgowość decyduje się na współpracę z biurem księgowym lub rachunkowym oferującym kompleksowe usługi księgowe.
Kto musi prowadzić pełną księgowość?
Z punktu widzenia prawa nie ma przeciwskazań co do tego, żeby podmiot gospodarczy niezobligowany do rozliczania się na zasadach pełnej księgowości wybrał właśnie taką formę prowadzenia ksiąg rachunkowych. Oczywiście, nie każde przedsiębiorstwo się na to decyduje. Są jednak podmioty, które – zgodnie z prawem – do takiej formy księgowości są zobligowane. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na podmiotach wskazanych w art. 2 ustawy o rachunkowości. Znajdują się wśród nich m.in.: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowo-akcyjne. Dodatkowo obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na spółkach cywilnych i jawnych osób fizycznych, spółkach partnerskich oraz osobach fizycznych, których wartość rocznych przychodów za rok poprzedni wynosiła 2 miliony euro lub więcej, oczywiście w przeliczeniu na złotówki. Pozostałe podmioty gospodarcze – jak już wspominaliśmy – mogą, ale nie muszą prowadzić pełnej księgowości. W związku z tym większość z nich decyduje się na inne formy rozliczania z urzędem skarbowym. Najczęściej wybieraną przez wiele przedsiębiorstw jest księga przychodów i rozchodów (KPiR). Na pełną księgowość decydują się dobrowolnie przede wszystkim te firmy, w których zarząd chce uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących procesów finansowych zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa.
0 Comments